دسته‌بندی نشده

روان کننده های بتن

روان کننده بتن چیست؟
روان کننده بتن ماده ای است که در صورت افزودن به بتن می تواند موجب روانی بتن شود. در عین حال کارآیی یا عدد اسلامپ را افزایش بدهد. روان کننده در بتن می تواند منجر شود که میزان مصرف آب در آن به کمترین میزان برسد و در نتیجه منجر به افزایش استحکام نهایی بتن شود. روان کننده بتن به شکل پذیری بهتر بتن کمک می کند و نرخ بهره وری و همچنین استفاده از سیمان را در سیمان کاری بهبود می بخشد.

همچنین یکی مهم ترین ویژگی های بتن، بهبود هیدراتاسیون سیمان است. استفاده از روان کننده می تواند منجر به بهبود خواص دیگری نیز در سیمان شود .

روان کننده بتن
روان کننده بتن یکی از افزودنی های شناخته شده و شاید نماینده ی افزودنی های سیمان در معرفی آن ها باشد. استفاده و کاربری روان کننده بتن آن قدر زیاد است که شاید همیشه در صد فهرست پرفورش های صنعت ساخت و ساز و افزودنی های بتن قرار گیرد. روان کننده بتن به مانند سایر افزودنی های بتن برای افزایش کارآیی و بهبود عملکرد بتن به آن اضافه می شود. مهم ترین وظیفه ی روان کننده بتن ایجاد روانی در بتن یا کاهش ویسکوزیته ی دوغاب بتن یا ملات است. علاوه بر این به صورت اجمالی می توان گفت که استفاده از روان کننده بتن می تواند موجب صرفه جویی در مصرف سیمان و سهولت در اختلاط سیمان شود.

روان کننده بتن چیست؟
روان کننده بتن ماده ای است که در صورت افزودن به بتن می تواند موجب روانی بتن شود. در عین حال کارآیی یا عدد اسلامپ را افزایش بدهد. روان کننده در بتن می تواند منجر شود که میزان مصرف آب در آن به کمترین میزان برسد و در نتیجه منجر به افزایش استحکام نهایی بتن شود. روان کننده بتن به شکل پذیری بهتر بتن کمک می کند و نرخ بهره وری و همچنین استفاده از سیمان را در سیمان کاری بهبود می بخشد.

همچنین یکی مهم ترین ویژگی های بتن، بهبود هیدراتاسیون سیمان است. استفاده از روان کننده می تواند منجر به بهبود خواص دیگری نیز در سیمان شود که در ادامه ان ها را بررسی خواهیم کرد.


عملکرد روان کننده بتن چگونه است؟
همان گونه که در توضیح چیستی، روان کننده گفتیم، ویژگی های مثبت و مورد تاییدی که استفاده از روان کننده به بتن می دهد موجب شده است این ماده از اهمیت و محبوبیت بالایی در ساخت و ساز برخوردار باشد. ملات یا دوغاب سیمان ترکیبی است از چند ماده: آب، سیمان، شن، مواد افزودنی و .. از جمله مهم ترین ترکیبات دوغاب یا ملات سیمان هستند. وجود آب در سیمان برای ساخت ملات سیمان با توجه به کم بودن نیروی دافعه‌ی بین ذرات سیمان، مسبب می شود تا ذرات به هم نزدیک و نزدیک تر شوند. نزدیک شدن ذرات سیمان به یکدیگر سیمان را به حالت کلوخه ای می کند. روان کننده ها برای رفع همین کلوخه ها، به ترکیب آب و سیمان افزوده می شوند. روان کننده موجب می شود که کلوخه ها از هم باز شوند ( گفتار علمی این موضوع برابر است با فاصله گیری ذرات سیمان از یکدیگر) در این حالت کاهش جاذبه ی بین ذرات سیمان با هم موجب می شود تا حرکت ذرات آسان تر شود. حرکت آسان تر ذرات سیمان در کار هم موجب بهبود رئولوژی دوغاب می شود


مزایای استفاده از روان کننده بتن
از مهم ترین مزایای استفاده از روان کننده را می توان این گونه بیان کرد:
کاهش میزان و نسبت مصرف آب به سیمان (این مورد علاوه بر صرفه جویی در مصرف می تواند منجر به بهبود خواص مکانیکی سیمان چون مقاومت های خمشی و کششی سیمان شود)
مقاومت بتن در مقابل نابسامانی های محیطی و تغییرات دمایی بالاتر می رود
بتن حاوی روان کننده در مقابل با بتنی که روان کننده ندارد در مقابل گرما و سرد شدن (یخبندان) مقاومت بسیار بالاتری را از خود نشان می دهد
کاهش میزان مصرف آب در ساخت بتن
افزایش روانی و شکل پذیری بتن برای استفاده در شرایط مختلف
افزایش مقاومت خمشی بتن
افزایش مقاومت کششی بتن
قابلیت کنترل رئولوژی در بتن می تواند منجر به استفاده از بتن در شرایط خاص جوی و مکانی شود
کاهش چشم گیر میزان حرارت ناشی از هیدارتاسیون سیمان
تاثیر زمان گیرش بتن و قابل کنترل کردن آن (هرچند نمی تواند به مانند کند گیر کننده و دیرگیر کننده بتن عمل کند اما تا حدودی با توجه به ساختار می تواند به ایجاد تاخیر در بندش بتن کمک کند)
کاهش جمع شدگی در سیمان و در نتیجه افزایش مقاومت (ذکر این نکته در این بخش خالی از لطف نیست که کاهش میزان آب در ساخت ملات بتن تنها بستگی به روان کننده ندارد و نوع و مقدار سایر افزودنی ها، روش افزودن، آب و هوا، حتی ترکیبات آب مصرفی و … می توانند بر روی آن موثر باشند.)
کاهش تخلخل در خمیز سیمان و افزایش میزان نفوذ ناپذیری در بتن

انواع روان کننده‌ها بتن کدام اند؟
به مانند اکثر افزودنی های سیمان، روان کننده ها نیز از نخستین باری که رد صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته تا امروز دچار تغییرات فراوانی شده اند. از این رو انواع مختلف روان کننده در بازار برای مصرف توسط تولیدکنندگان عرضه می شود. در ادامه با انواع ان ها آشنا خواهیم شد.
روان کننده دیرگیر بتن
یکی از روان کننده های بسیار محبوب در بتن ریزی و صنایع بتن، روان کننده دیر گیر کننده است. این نوع روان کننده هم زمان با کاهش میزان یا نسبت آب به سیمان، میزان کارآیی و روانی بتن را بالا می برد. این تغییر به صورت مستقیم منجر به آن می شود که زمان گیرش اولیه دچار تاخیر شود. روان کننده های دیرگیر کننده با توجه به ویژگی هایشان می توانند انتخابی مناسب برای بتن ریزی مناطق گرمسیر و همچنین فصول تابستان باشند

مزایای روان کننده دیرگیر بتن
مزایای روان کننده دیگر گیر عبارت است از:
کاهش نسبت آب به سیمان
ایجاد بتن برای مناطق گرمسیر و همچنین فصل تابستان
کاهش میزان ترک خوردگی در سطوح
بندش قابل کنترل در بتن
افزایش مقاومت خمشی و کششی در بتن
پمپاژ و قابلیت اجرایی بهتر
افزایش سرعت در بتن ریزی
قابلیت حمل بتن به مکان های صعب العبور و دورتر از محل ساخت بتن

روان کننده زودگیر بتن یکی دیگر از انواع روان کننده ها، روان کننده های زودگیر است. روان کننده های زودگیر همان طور که از نامشان پیداست علاوهبر روان سازی و بهبود وضعیت رئولوزی بتن، مسبب می شوند تا بتن زودتر از زمان معمول به بندش یا گیرش برسد. روان کننده بتن با توجه به ویژگی هایی که گفتیم، پرداخت پذیری بتن را بهبود می بخشد. علاوه بر این روان کننده زودگیر می تواند به میزان حدودی 5 درصد آب اختلاط بتن را کاهش دهد.

مزایای روان کننده زودگیر بتن
آسان تر شدن پمپاژ با وجود کاهش میزان آب
کاهش میزان آب مصرفی
بهبود فرآیند عملیاتی
بهبود ویژگی های ظاهری و رئولوژی بتن
قابلیت کنترل بندش بتن
استفاده از بتن در شرایط خاص

روان کننده کربوکسیلاتی
پایه این نوع روان کننده اتر است. این روان کننده دارای زنجیره اتصالات بسیار قوی است و به ساختار بتن استحکامی ویژه می‌بخشد.
روان کننده نفتالینی
این ماده به‌عنوان ماده افزودنی جهت دیر گیر شدن بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این روان کننده برای روزهای گرم و درجه حرارتی بالا استفاده می‌شود.

روان کننده لیگنو سولفات بتن
این محصول به‌شکل مایع است و سبب کند شدن فرآیند گیرش بتن به‌صورت کنترل شده می‌شود.
روان کننده بتن معمولی
این روان کننده به منظور کارهای عمومی و بتن ریزی های معمول کاربرد دارد. در این نوع بتن ریزی، هیچ گونه شرایط خاصی حاکم نیست. علاوه بر این از روان کننده برای بهبود ویژگی های بتن و فرآیند اجرایی و در نهایت افزایش کیفیت بتن پس از بندش مورد استفاده قرار می گیرند.

مقدار مصرف روان کننده در بتن
کاهنده‌ های آب، بازدارنده ‌ها و فوق روان کننده ‌ها مخلوطی برای بتن هستند که به منظور کاهش مقدار آب در یک مخلوط بتن با حفظ خواص جاری شونده‌ به مخلوط بتن، اضافه خواهد شد. در هنگام افزودن خاکستر پوزولانی به بتن برای بهبود مقاومت، اغلب از روان کننده‌ ها استفاده می ‌شود. این روش متناسب سازی مخلوط به ویژه هنگام تولید بتن با مقاومت بالا و بتن تقویت شده با الیاف بسیار محبوب است. معمولاً افزودن روان کننده 1-2٪ در واحد وزن سیمان کافی است و افزودن مقدار زیاد روان کننده باعث به‌ وجود آمدن معایبی در بتن خواهد شد که در ادامه مقاله آمده است. گاهی اوقات بعضی افراد غیر متخصص آب اضافی به بتن می‌ افزایند، بدون این که از اثرات سوء آن بر خواص بتن آگاه باشند. استفاده از آب اضافی در بتن بسیار مضر است و هرگز نباید استفاده شود از طرف دیگر استفاده از آب اضافی کیفیت خوب ذاتی بتن مانند انسجام و همگنی مخلوط را کاهش نمی ‌دهد بلکه باعث کاهش جداسازی بتن می ‌شود. دوز معمول فوق روان کننده‌ بتن که برای افزایش کارایی بتن مورد استفاده قرار می ‌گیرد از 1 تا 3 لیتر در متر مکعب بتن می باشد که در آن فوق روان کننده‌ های مایع حدود 40٪ ماده فعال را شامل می‌ شوند. به منظور کاهش بیشتر آب موجود در بتن یا سیمان از دوز بیشتری از آن یعنی به مقدار تا 20 لیتر در هر متر مکعب بتن از آن مورد استفاده قرار می گیرد. مقدار مصرف مورد نیاز برای یک مخلوط بتن منحصر به فرد بوده و توسط آزمایش خاصی تعیین می‌ گردد.

هدف از استفاده روان کننده بتن چیست؟
بتن ترکیبی از سنگ‌دانه یا شن، سیمان و آب است. آب مصرفی بتن 20 درصد از حجم آن را تشکیل می‌دهد. آب در این فرآیند نقش روان کننده را برعهده دارد، که عامل مهمی در جهت مخلوط و یکدست کردن ویژگی‌های فیزیکی بتن اولیه است. هرچه بتن سیال و خمیری‌تر ‌شود، به آب بیشتری نیازمند است. اما مصرف آب بیش از فرمول مورد نیاز بتن، استحکام و قدرت سازه نهایی را پایین می‌آورد. گاهی اوقات نیز شرایط به‌گونه‌ای است که بتن ساخته شده اولیه را نمی‌توان به سرعت مورد استفاده قرار داد. در این زمان که بین فرآیند عمل‌آوری بتن و فرآیند بتن‌ریزی فاصله ایجاد می‌شود، نیاز به ماده‌ای احساس می‌شود که بتن را سیال کند و از سفت شدن آن جلوگیری نماید. انواع خاصی از روان کننده بتن قیمت مناسب نیز با هدف سرعت بخشی به فرآیند گیرش بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ترکیبات روان کننده بتن شامل چیست؟
روان‌ کننده بتن انواع متفاوتی از پلیمرها را در ساختار خود دارند. انواع مختلف روان کننده بتن قیمت متفاوتی دارند.این قیمت‌ها تحت تاثیر مواد اولیه آن هستند. به‌طور کلی می‌توان گفت روان‌کننده‌های بتن نوعی رزین محلول نمکی هستند. به‌همین دلیل رنگ اغلب روان کننده‌ها قهوه‌ای تیره است. شکل فیزیکی آن‌ها به‌صورت مایع یا پودری در بازار عرضه می‌شود و هر نوع روان کننده قیمت مخصوص به خود را دارد. 

مواد موجود در ساختار روان‌ کننده‌های بتن به شرح زیر هستند:
ترکیبات و مشتقات اسید لیگنوسولفونات و نمک‌های آن
ترکیبات اسید هیدروکسی کربوکسیلیک و نمک‌های آن
مواد غیر یونی تاثیرگذار بر بتن
پلیمرهای هیدروکسیلی
هر گروه از این مواد در گروه خاصی از روان کننده‌های بتن قرار می‌گیرند و ویژگی‌های منحصر به‌فردی به بتن می‌بخشند.

ACCESSORIES

wood-gallery-placeholder-4

Mauris torquent mi eget et amet phasellus eget ad ullamcorper mi a fermentum vel a a nunc consectetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condimentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elementum. Ullamcorper ante fermentum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a ullamcorper tempor.Consectetur scelerisque ullamcorper arcu est suspendisse eu rhoncus nibh.

wood-gallery-placeholder-4

Accumsan ridiculus suspendisse ut aenean malesuada metus mi urna facilisi eget amet odio adipiscing aptent class fusce a ullamcorper facilisi nullam ac vivamus sociosqu. Nec felis non parturient fusce ornare dis curae etiam facilisis convallis ligula leo litora dui suscipit suspendisse ullamcorper posuere dui faucibus ligula ullamcorper sit. Imperdiet augue cras aliquet ipsum a a parturient molestie senectus dis morbi massa nibh phasellus vestibulum nam diam vestibulum sodales torquent parturient ut a torquent tempor ullamcorper. Parturient consectetur ultricies ornare ut tristique aptent sit hac dis iaculis.

Suspendisse Ullamcorper – Parturient Consectetur

wood-gallery-placeholder-4

Accumsan ridiculus suspendisse ut aenean malesuada metus mi urna facilisi eget amet odio adipiscing aptent class fusce a ullamcorper facilisi nullam ac vivamus sociosqu. Nec felis non parturient fusce ornare dis curae etiam facilisis convallis ligula leo litora dui suscipit suspendisse ullamcorper posuere dui faucibus ligula ullamcorper sit. Imperdiet augue cras aliquet ipsum a a parturient molestie senectus dis morbi massa nibh phasellus vestibulum nam diam vestibulum sodales torquent parturient ut a torquent tempor ullamcorper. Parturient consectetur ultricies ornare ut tristique aptent sit hac dis iaculis.

Suspendisse Ullamcorper – Parturient Consectetur

Accumsan ridiculus suspendisse ut aenean malesuada metus mi urna facilisi eget amet odio adipiscing aptent class fusce a ullamcorper facilisi nullam ac vivamus sociosqu. Nec felis non parturient fusce ornare dis curae etiam facilisis convallis ligula leo litora dui suscipit suspendisse ullamcorper posuere dui faucibus ligula ullamcorper sit. Imperdiet augue cras aliquet ipsum a a parturient molestie senectus dis morbi massa nibh phasellus vestibulum nam diam vestibulum sodales torquent parturient ut a torquent tempor ullamcorper. Parturient consectetur ultricies ornare ut tristique aptent sit hac dis iaculis.

Suspendisse Ullamcorper – Parturient Consectetur

wood-gallery-placeholder-4

Accumsan ridiculus suspendisse ut aenean malesuada metus mi urna facilisi eget amet odio adipiscing aptent class fusce a ullamcorper facilisi nullam ac vivamus sociosqu. Nec felis non parturient fusce ornare dis curae etiam facilisis convallis ligula leo litora dui suscipit suspendisse ullamcorper posuere dui faucibus ligula ullamcorper sit. Imperdiet augue cras aliquet ipsum a a parturient molestie senectus dis morbi massa nibh phasellus vestibulum nam diam vestibulum sodales torquent parturient ut a torquent tempor ullamcorper. Parturient consectetur ultricies ornare ut tristique aptent sit hac dis iaculis.

Suspendisse Ullamcorper – Parturient Consectetur

wood-gallery-placeholder-4

LIGHTING

wood-gallery-placeholder-4

Mauris torquent mi eget et amet phasellus eget ad ullamcorper mi a fermentum vel a a nunc consectetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condimentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elementum. Ullamcorper ante fermentum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a ullamcorper tempor.Consectetur scelerisque ullamcorper arcu est suspendisse eu rhoncus nibh.

wood-gallery-placeholder-4
wood-gallery-placeholder-4
wood-gallery-placeholder-4
wood-gallery-placeholder-4

Imperdiet augue

Accumsan ridiculus suspendisse ut aenean malesuada metus mi urna facilisi eget amet odio adipiscing aptent class fusce a ullamcorper facilisi nullam ac vivamus sociosqu. Nec felis non parturient fusce ornare dis curae etiam facilisis convallis ligula leo litora dui suscipit suspendisse ullamcorper posuere dui faucibus ligula ullamcorper sit. Imperdiet augue cras aliquet ipsum a a parturient molestie senectus dis morbi massa nibh phasellus vestibulum nam diam vestibulum sodales torquent parturient ut a torquent tempor ullamcorper torquent a dis.

Ullamcorper posuere

Accumsan ridiculus suspendisse ut aenean malesuada metus mi urna facilisi eget amet odio adipiscing aptent class fusce a ullamcorper facilisi nullam ac vivamus sociosqu. Nec felis non parturient fusce ornare dis curae etiam facilisis convallis ligula leo litora dui suscipit suspendisse ullamcorper posuere dui faucibus ligula ullamcorper sit. Imperdiet augue cras aliquet ipsum a a parturient molestie senectus dis morbi massa nibh phasellus vestibulum nam diam vestibulum sodales torquent parturient ut a torquent tempor ullamcorper torquent a dis.

Parturient fusce

Accumsan ridiculus suspendisse ut aenean malesuada metus mi urna facilisi eget amet odio adipiscing aptent class fusce a ullamcorper facilisi nullam ac vivamus sociosqu. Nec felis non parturient fusce ornare dis curae etiam facilisis convallis ligula leo litora dui suscipit suspendisse ullamcorper posuere dui faucibus ligula ullamcorper sit. Imperdiet augue cras aliquet ipsum a a parturient molestie senectus dis morbi massa nibh phasellus vestibulum nam diam vestibulum sodales torquent parturient ut a torquent tempor ullamcorper. Parturient consectetur ultricies ornare ut tristique aptent sit hac dis iaculis.

Adipiscing aptent

Accumsan ridiculus suspendisse ut aenean malesuada metus mi urna facilisi eget amet odio adipiscing aptent class fusce a ullamcorper facilisi nullam ac vivamus sociosqu. Nec felis non parturient fusce ornare dis curae etiam facilisis convallis ligula leo litora dui suscipit suspendisse ullamcorper posuere dui faucibus ligula ullamcorper sit. Imperdiet augue cras aliquet ipsum a a parturient molestie senectus dis morbi massa nibh phasellus vestibulum nam diam vestibulum sodales torquent parturient ut a torquent tempor ullamcorper. Parturient consectetur ultricies ornare ut tristique aptent sit hac dis iaculis.

wood-gallery-placeholder-4
wood-gallery-placeholder-4
wood-gallery-placeholder-4
wood-gallery-placeholder-4

Mauris torquent mi eget et amet phasellus eget ad ullamcorper mi a fermentum vel a a nunc consectetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condimentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elementum. Ullamcorper ante fermentum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a ullamcorper tempor. Consectetur scelerisque ullamcorper arcu est suspendisse eu rhoncus nibh.

FURNITURE

wood-gallery-placeholder-4

Mauris torquent mi eget et amet phasellus eget ad ullamcorper mi a fermentum vel a a nunc consectetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condimentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elementum. Ullamcorper ante fermentum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a ullamcorper tempor. Consectetur scelerisque ullamcorper arcu est suspendisse eu rhoncus nibh.

Mauris torquent mi eget et amet phas ellus eget ad ullam corper mi a ferm entum vel a a nunc conse ctetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condi mentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elem entum. Ullamcorper ante ferm entum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a et ullam corper tempor. Conse ctetur ellus scelerisque ullamcorper montes gravida.

wood-gallery-placeholder-4

Mauris torquent mi eget et amet phasellus eget ad ullamcorper mi a fermentum vel a a nunc consectetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condimentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elementum. Ullamcorper ante fermentum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a ullamcorper tempor. Consectetur scelerisque ullamcorper arcu est suspendisse eu rhoncus nibh.

wood-gallery-placeholder-4

Mauris torquent mi eget et amet phas ellus eget ad ullam corper mi a ferm entum vel a a nunc conse ctetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condi mentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elem entum. Ullamcorper ante ferm entum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a et ullam corper tempor. Conse ctetur ellus scelerisque ullamcorper montes gravida.

Mauris torquent mi eget et amet phasellus eget ad ullamcorper mi a fermentum vel a a nunc consectetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condimentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elementum. Ullamcorper ante fermentum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a ullamcorper tempor. Consectetur scelerisque ullamcorper arcu est suspendisse eu rhoncus nibh.

Mauris torquent mi eget et amet phas ellus eget ad ullam corper mi a ferm entum vel a a nunc conse ctetur enim rutrum. Aliquam vestibulum nulla condi mentum platea accumsan sed mi montes adipiscing eu bibendum ante adipiscing gravida per consequat gravida tristique litora nisi condimentum lobortis elem entum. Ullamcorper ante ferm entum massa a dolor gravida parturient id a adipiscing neque rhoncus quisque a et ullam corper tempor. Conse ctetur ellus scelerisque ullamcorper montes gravida.

wood-gallery-placeholder-4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *